Catia Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Catia programı Fransız şirket Dassault tarafından geliştirilmiştir. Catia’nın açılımı Computer Aided Three Dimensional İnteractive Application, Türkçesi ise Bilgisayar Destekli 3 Boyutlu İnteraktif Uygulamadır.Dassault aynı zamanda SolidWorks’u da bünyesinde bulundurmaktadır.

Catia nedir

Catia programı ilk olarak 1977 yılında Dassault’un firma içinde kullanmak amacıyla geliştirdiği bir yazılımdır.1981 yılında Dassault Systems tarafından geliştirilmiş ve IBM tarafından pazarlanarak piyasaya sürülmüştür.1984 yılında Boeing Catia’yı ana 3 boyutlu tasarım programı olarak kullanmaya başlamıştır. Boeing böylelikle Dassault’un en büyük müşterisi oldu.1988 yılında Catia Unix işletim sistemlerinde çalışan 3.sürümünü yayınladı.

Catia programı başta otomotiv, havacılık olmak üzere birçok sektörde yaygın olarak kullanılan bir Cad/Cam yazılımıdır.Catia’yı diğer Cad programlarından ayıran en önemli şey; yüzey modelleme modülünün oldukça gelişmiş olmasıdır.Özellikle sac,kaporta,kalıp gibi yüzey modellemenin önemli olduğu endüstriyel ürünlerin tasarımında Catia yaygın olarak kullanılır.

Catia çizim programları alanında SolidWorks, Siemens NX, Pro Engineer (yeni adıyla Ptc Creo), Autodesk İnventor gibi programlarla rekabet halindedir.

Catia yüzey modulünün gelişmiş olması sayesinde tüm otomotiv sektöründe kullanılmaktadır. Dünya’nın en büyük 25 otomobil firmasından 18’i Catia’yı ana Cad/Cam yazılımı olarak seçmiştir. 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir